...................
...................
HALİT KAKINǒIN ‘’ÇERKESLER PARTİ KURUYOR’’ HABERİNE İLİŞKİN MAKALESİNİN OKUYUCU YORUMLARI

Haber Merkezi
Odatv Gazetesi, 22 Kasım 2013

                         
 
...................
...................

NOT: Aşağıdaki yorumların redakteleri CC tarafından yapılmıştır. Büyük harfle yazılmış sözcükler, küçük harfe dönüştürülüp Bold (Koyu) haline getirilmiştir.Cumhur
2013-11-21 16:48:46
Barzani Türkiye'de yasal parti kuruyormuş. Çerkesler de parti kurucakmış. Vallahi bu kadar da tesadüfün aynı anda olduğunu kimse bana inandıramaz. Hele hele bunların arkasında Ruslar olduğuna kimse inandıramaz. Tarihden ders aldık. Unutmayız. Ethem Bey de haindir... Duygusal davranmaya gerek yok. Bir çok yurtsever Çerkes kökenli yurttaş varken, niye haini anılır. Orası da başka mesele. Omurgalı Olmak
2013-11-21 16:51:11
Sayın Kakınç güzel bir haber olmuş. Çerkes Ethem düşüncenize bir yere kadar katılıyorum. İnönü, Ethem’i harcamıştır. Bu doğru ancak düşmana geçen düşmandır! Kaldı ki, Ethem’in Yunan’a (sözde gedik açarak) geçtikten sonra izlediği politikalar Kuvvacı değildir. Bence bu konuyla ilgili yazılar yayınlamanız lazım. Hep bir kenara atılmış bu olay ayrıntılı bir şekilde araştırılmalıdır.  
Kafkasyalı

2013-11-21 17:16:03
Ben bir Çerkes’im. Merak etmeyin, Çerkesler asla bu ülkeye ihanet etmezler. Ben hala şunu söylüyorum: "Yaşasın tam bağımsız demokratik Türkiye". Bölücülük bizim işimiz değil. Üçbeş taraftar bulurlar belki ama o kadar işte. 
Ulus

2013-11-21 17:35:36
Sayın Kakınç,

Çerkes Ethem'in hain olmadığını yazmakla büyük hata ettiniz, epeyce hayır dua alacaksınız yorumculardan. Ama haklısınız, Çerkes Ethem'in derdi İnönü’yledir, İnönü'nün derdi ise bütün Çerkeslerledir. Buna rağmen Ethem bey İnönü'yü çok rahat öldürebilecek bir pozisyonda iken yapmamış ve başına bu belaları açmıştır. Aynen Fethi Gürcan'ın tüm kabineyi toparlayıp götürecek pozisyonda iken Talat Aydemir tarafından durdurulması gibi! Aslına bakarsanız aslında Anzavur bile hain değildir, sadece safını yanlış seçmiş ve at izi ile it izinin birbirine karıştığı bir dönemde padişahtan yana tavır koymuştur. Çerkesler yaşadıkları topraklara hiçbir zaman ihanet etmezler, bu böyle biline. Elbette bir takım hayalperestler her etnik gruptan çıkabilir, fazla önemsememek lâzım.
Usta Çerkes

2013-11-21 17:43:37
Şimdi önce Lazistan ortaya çıkarsalar, Rum Pontus için olduğunu çok açık ederler, o sonra olsun diye parayı basıp önce Çerkes Partisi kurmak istemişler. Çok açık, çok basit. AKP gider, insanlar tekrar kenetlenir...
Casian
2013-11-21 17:45:23
Rahat olun Halit Bey; Çerkesler çok çok daha zor zamanlarda Anadolu için en doğru kararları almış ve uygulamışlardır. Hatta Anadolu için birbirlerini kırmışlardır. Cumhuriyetin kurucu unsurlarındandırlar. Biz Çerkesler bir tek kendimize faydalı bir işe girmeyiz. Rahat olun.
NY

2013-11-21 17:57:17
Ben Çerkes değilim ama onun gerçeğini öğrendiğim zaman içim acıdı. Çerkes Ethem'i vatan haini diye öğreten resmi tarih utansın. Çünkü Çerkes Ethem, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli kahramanlarından biridir, bana göre İnönü'den bile daha önemli.
Demarkaj

2013-11-21 18:45:19
‘’Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil olmak üzere sekizden fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki mesele bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece ikiye ayrılırlar: İyi insanlar ve kötü insanlar.’’ Albert Einstein
The İdea
2013-11-21 19:25:51
Bazen söylemek zorunda alıyorum ve tekrarladığım için de bazı arkadaşları "yeter anladık" demek zorunda bırakıyorsam özür dilerim. Ama yeri geldi bir kez daha söylemek zorundayım. Ben gerçek anlamda sosyalist bir insanım ve gerçek bir sosyalist için ırkçılık ve hatta milliyetçilik diye bir şey söz konusu olamaz. İnsanların eşitliğini savunan biri nasıl ırk temelinde birinin diğerine üstünlüğünü savunma iğrençliğine savrulabilir ki? Bu bir nokta. Fakat sayın Kakınç'ın bu yazısında çok samimi davrandığını ve aklından gerçekten geçen şeyleri, kaygıları açıklıkla ifade ettiğini sanmıyorum. Aslına bakarsanız aklından neler geçtiğini de aşağı yukarı biliyorum. Yazdıkları ele veriyor çünkü.
Silver Türk

2013-11-21 20:44:54
Halit Bey her şeye katılıyorum, ancak Rusya’daki düzenlenecek olan olimpiyatların protesto çağrınıza katılmıyorum. Unutmayın Ruslara rüşvet vs. birçok kötü alışkanlık Kafkaslardan bulaşmıştır. Çerkesler üstünden Rusları hedef göstermeyelim lütfen. Bir gün bu ülkeyi terk etmemiz gerekirse onlara ihtiyacımız olacak emin olun.Misafir

2013-11-21 20:48:04
Sayın Halit Bey , "Çerkes Aşkı" isimli kitabınızı ilk okuyanlardanım. Ben sizi gıyaben tanırım (yazılarınızdan). Ben de  baba Kabardey, anne Yörük olup; vatanı, ülkesi Türkiye olan bir Çerkes çocuğuyum. Dediğiniz gibi, ABD'nin azınlıkları kışkırtma politikası gereği maalesef, Çerkeslerde bu tongaya düşüyorlar. Amerikan Elçiliği " Ben Çerkes’im" diyene, hiç soruşturma yapmadan vize veriyor.

Saygılarımla

Dr. C. Cabir ERTUĞ
AntalyaC. Y.
2013-11-21 21:52:56
Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin parti kurmaları onların en doğal demokratik haklarıdır. Sizi devamlı azınlıklar konusunda milliyetçilik ırkçılıkla ve sövenizm ile eleştirdiğimde siz kişisel olarak alınıyorsunuz. Azınlıklara karşı yazdığınız her yazıyı miliyetçilik ve ırkçılık anlayışı ile yazdığınız için bu kapıya çıkıyorsunuz. Şunun altını çizerek söylüyorum ki ve siz bir gün aınlıklar konusunda daha tutarlı ve doğru yaklaşacaksınızdır. Türkiye toplumunun çok uluslu bir yapısı olduğu gerçeği hiçbir zaman gözden kaçırılamaz. Türkiye’de yaşayan azınlık halklar da demokrasinin ve sivil toplumların bir parçası olarak varlığından söz ettirmelidir. ‘’Kürtler hak veriliyor ve bizlerde verilsin’’ ikilimi ile hiç bir zaman karşı karşıya olmamalıdır.

Azınlıklarında siyasi partilerini kurup ve parlamantoda kendilerini temsil etmeleri çok doğaldır. Bulgaristan’da yaşayan Türk azınlık yıllar sonra parti grup ve bu gün kalisyon ortağı olmuşlardır. Türkiye’de demokratlaşma ve sivil toplum anlayışı kabul gördükçe azınlıklar da o derece kendi kimligine sahip çıkabilirler. Barış içinde yaşamanın yolu tüm hakların demokratik hakları verildiği sürece olacaktır. Türkiye toplumunun yapısı buna uygun.  Bu gerçeği göz ardı ettiğimiz sürece barış içinde bir arada yaşamayı hayata geçiremeyiz. Yıllarca Türkiye’de tek Türk hakim ulus anlayışı ile haraket edilmiştir. Vatan bölüncek ve bölücüler gibi devamlı korku ile yaşanmıştır. Korkunun ecele hic faydası yoktur. Vatanı hiç kimse bölmek istemedigi gibi barış içinde, eşit şartlar altında ezilmeden horlanmadan birlikte yaşamak isteniliyor. Bugün Avrupa ülkeklerinde yaşayan çok sayıda göçmen azınlıkların partileri parlamantolarda temsil ediliyor. Göçmen azınlığın Avrupa’daki yaşam süreci 50 yıl. Almanya’da Kiel bölgesinde yaşayan 1.5 milyon Danimarkalı azınlık yıllardır parlamantoda yüzde beş oran ile kendilerini temsil ediyor.

Çeçenlerden sonra başka azınlıklar siyasi parti kurup ve parlamatoya girmek istedi diyebilirler. Türkiye’deki bu mozayik yapıyı hiçbir zaman görmezlikten gelemeyiz. Bunlar bizim zenginliklerimiz ve bu zenginliklerimizde kendi demokratik hakları ile ezilmeden, horlanmadan kendilerini hayatın tüm yerinde kendi öz kimlikleri ile temsil etmelidirler.
Vatansever***

2013-11-21 22:07:34
Türkiye’de dedeleri zorla ya da aşka gelip Müslüman olmuş Yunan asıllılarının da mı partileşmeye gitmeleri gerekiyor? Göç etmişlerin yanında bir o kadarı da bu toprakların yerlisi hem de! Bence ‘’Ne Mutlu Türk’üm Diyene’’ de birleşmekten başka çaremiz yok.Hakikat (Gerçek)

2013-11-21 22:13:16
Çerkeslerin Rusya'ya karşı uyguladığı terörizm ortada. Gericiliğin kol gezdiği, kafa kesilen yerler artık Kafkas dağlarıdır.
Birol

2013-11-21 22:33:13
Bu ülkede garip bir şekilde Kürt olmak bir moda, ulvi bir şey, yüce bir ayrıcalık haline getirildi. Adamın annesi Türk, babası Kürt veya babası Türk, annesi Kürt kendisine (neden bilmem) Kürt diyor. Bu şekilde şahsen tanıdığım 4 kişi var. Şahsen tanımadığım ama herkesin bildiği ünlü bir sanatçı Ahmet Kaya'yı da sayabiliriz. Şimdi yeni moda çıkaracaklar anlaşıldı. Yani bir tek Türkmen olmak revaçta değil.
Eyo 84 Gizo

2013-11-22 00:13:48
Abhazya'da dolaşan bir söylentiye göre, Gürcüler Soçi Olimpiyatları’nda kanlı bir eylem yapıp, bunu Abhazların üstüne atmayı planlıyorlarmış. Bu olay CIA destekli de olabilir. Çünkü ABD, Gürcistan'ı; Rusya da, Abhazya'yı destekliyor...

Erol Soysever
Kafkasyalı

2013-11-22 01:17:41

Dünya'da iki tür savaş vardır. Yönetici sınıfların çıkardıkları savaşlara haksız savaş denir. Halk kendisi için savaşırsa buna haklı savaş denir. (Abhazya'nın işgalci Gürcü faşistlere karşı kazandığı savaş gibi.) Biz Abhazlar 19.yüzyılda yaşanmış acıları ve oyunları tekrar yaşamak istememekteyiz. Soçi Olimpiyatları’nı biz Abhazya Devleti olarak desteklemekteyiz. Bugün CIA ajanları ve dinci katiller dışında olan Abhazya kökenliler, istediklerinde anavatanımız Abhazya'ya gelip yerleşebilirler. Anavatana dönmekten imtina edenlerin dost ve müttefiklerimize karşı koydukları tavır düşündürücüdür. Biz Çarlık Rusyası’yla savaştık. SSCB. ile veya şimdiki Rusya yönetimiyle değil. Türkiye de, İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan ile savaşmıştır. Üstelik daha 1923'de... Şimdi hepsi biribirleriyle dost. Hatta NATO içindeler. Yazara gelince "siz kendi işinize bakınız lütfen" Soçi Olimpiyatları’na karşı çıkarak, Amerika'ya, dinci katillere ve işbirlikçi konuma düşenlere destek vermek size yakışmadı...
Murat Camgöz
2013-11-22 01:20:54
Yine rakam vermişsiniz.Anlayamadığım bu rakamları nereden bulduğunuz. 3 milyon karışmamış, 2 milyon Türklerle karışmış 5 milyon Çerkes varmış. Bu sayım ne zaman yapıldı? Nüfus sayımı yaparken etnik kökenler de mi sayıldı? Madem öyle 2 milyonun ne kadarı Türkler dışındaki etnik gruplarla karıştı? Hadi bunları boşverin. Yahu Kafkasya Çerkes ülkelerinin toplam nüfusu ne kadar ki Türkiye'de 5 milyon olsun. Zaten çoğu kendi ülkelerinde azınlık. Bunların hepsi mi Türkiye'ye göçtü? Bunun dışında Çerkesleri severim. Dürüst, yiğit insanlarıdır. Bölücülük yapacaklarına da inanmıyorum. Ha içlerinden bölücülük yapmak isteyenler olursa da onlara lafım şu: Çerkeslik bir üst kimliktir. Onlarca Kafkasya milleti var. Birbirlerinin dillerini anlamazlar. Ayrıca bunların içinde bir kısmı Türkçe konuşur (Karaçaylar). Önce kendi aralarında bir birlik sağlasınlar. Burası onların anavatanı. Eğer hak aramak istiyorlarsa bunun yeri anavatanları değil, atavatanlarıdır. Gücü yeten hakkını orda arasın.
Memduh

2013-11-22 03:04:40
Türkiye, toplumsal bütününü, en demokratik bir haktanlılıkla ortak bir iradenin parçaları kılmak zorunda, bilimle, üretimle, kardeşçe paylaşmayla! Başka türlü bir Türkiye, hiçbir şey olamaz değil, 'her doğranan soğana kasaptaki et yapılır!! İşe, adam gibi altyapı toplumu olmaktan başlayalım. Karnı ve ruhu tok toplumlar yaratabilir hayatı yeni baştan! Tersi ise, görüldüğü üzere, her rezilliğe açık bir sefihlik durumudur! Soysuzlar cıcığını çıkarıyor toplumun!
ÇEMİSO Kenan (Shapsugh)

2013-11-22 04:28:01
Türkiye’de 4-5 milyon nüfusu bulunan bir toplumun parti kurması neden bölücülük oluyor? Kendi kimliğini düşüncesini yansıtması neden hemen damgalınıyor? Bu topraklar sizin olduğu kadar bizim de. 1877 yılından beri bu topraklar için savaşmış on binlerce şehit vermişiz biz bu topraklar için. Ölürken de Çerkes idik. Nüfus oranına göre en çok şehiti verdik ve biz şehit verirken ölenler Çerkes kimliğinde onurla yaşamak için öldüler. Onun bunun kapısında sığıntı olmak için değil. Allah’ın bize verdiği kimliğimizle yaşamak, dilimizi öğrenmek, okulumuza gitmek, televizyonumuzu seyretmek, herkes gibi bizimde hakkımız. Çerkes kimliğimi alt kimlik sayarak Türk kimligini üstün tutmayı kabul etmiyoruz. Saygılar.
Cumali

2013-11-22 08:34:49
Çerkeslerin parti kurmasının Türkiye Cumhuriyeti’ne ne zararı olabilir? Yunanistan’da, Bulgaristan’da, Mekodonya’da bilmem nerde Türk kardeşlerimizin kurduğu partiler yok mu? Rusya, Ermeni soykırım tasarisını kabul edeli kaç yıl oldu? Ve Çerkes kardeşlerimizin Ruslar tarafından uğradığı soykırım tasarısını biz Türkiye olarak ne zaman meclisimize getirip konuşacağız? (Cesaret ister Ruslara diklenmek her devletin haddi değil..) Çerkesler mi hain biz mi nankörüz acaba?
Çerkes Emeği

2013-11-22 09:32:54
Sayın Kakınç, 5 milyonluk Türkiye Çerkeslerinin kolektif aklını "oyuna gelmeyin" deyip önce üst perdeden hafife almışsınız sonra da damatlık üzerinden samimi tutum sergilemişsiniz ama kendinizi boşuna yormuşsunuz.

Bu ve benzeri meselelerini; Kurtuluş Savaşı'nda Ethem Bey iken işi bitip "hain" ilan edilince "Çerkes Ethem" oluveren bir durumu her seferinde önümüze koyan ve ırkçı kinini kusmak için fırsat kollayanlar esas oyuna gelmesinler.

Siz Çerkesler nezdinde müsterih olun, ırkçıları dizginleşin. Çerkesler nerede ne yapacağını bilir. 3-5 AKP yancısı ve Işıkçı cemaati (Türkiye Gazetesi) taraftarı Çerkes’in iktidar patentli paldır küldür işler yapmasına bodozlama atlayan ırkçılar, en az bu işin failleri kadar traji-komik durumda olduklarını göstermekteler.

Herşeyden önce "Çerkesler parti kuruyor" ifadesi bile saçmalığın daniskası. Gerçekten tüm Çerkes örgütlülükleri bir konsensusla yan yana gelip bir açıklama yapsa anlarım ancak 3-5 yarı akıllının işlerine özne olarak Çerkesleri koyup bir tutum sergilemek abesle iştigaldir. Çerkeslerin parti marti kurduğu yok. Kendilerini ve sizleri yemliyorlar. Çerkeslerin içinde bir sürü yapılanma var, 60 derneğin çatı örgütü Kafkas Dernekleri Federasyonu var, emek ve demokrasi cephesini temsil eden ve Çerkesler içinde oldukça güven duyulan ve yaygın olan politik bir yapı, hareket var, onlardan bu konuyla ilgili tek bir kelime duydunuz mu? Duymadınız. Onlara sordunuz mu? Sormadınız. Kendinizi boş yere yormaktasınız. AKP maşası paravan kişi ve bir küçük grubun işini Çerkeslere maletmek akıl dışılıktır.

Neoliberellerle (muhafazkar-demokrat) milliyetçiler (ulusalcılar) arasındaki çatışmanın içine Çerkesleri çekmek isteyen ve hatta olmayan şeyler üzerinden çekmek isteyenlerin yaygarasına gelmemek gerekiyor. AKP medyasının şişirdiği işlerin oyununa gelmemeli. Aynı zamanda, bu hormonlu haberin saçmalığı, Çerkeslere saldırmak için fırsat kolladığı bir kez daha ortaya çıkan ırkçıları haklı çıkarmaz. Bu olayın şaibeli failleri kadar, bu olayı ırkçı saldırı için fırsata dönüştürenler aynı ideolojik damardan beslenmekteler. Biri neoliberla diğeri de ırkçı, her iki kesim de egemenlerin hangisi gerekiyorsa ileri sürdüğü akıncı birliğidir. Bu fasa fiso işlere kafa yormak yerine, halkların bir arada kardeşçe ve eşitçe yaşayacağı, ülke kaynaklarını kemiren kan emici sömürgenlerin defedileceği bir ülke kuralım.

Selamlar.Truva Güneşi

2013-11-22 11:27:49
Mikro milliyetçi partilerin Türkiye gibi büyük ülkelerde başarılı olması tamamen imkansızdır. Bu şekilde bir parti ancak kendini ayrıştırır. Türkiye’deki Çerkesler itibarlı vatandaş konumunu kaybeder. Burası kesindir. Ama bunun arkasında aslında Kafkasyalı Cihatçı Çeçenlerin bulunması ihtimal dahilindedir. Onlar El Kaide ile bağlantılı bir organizasyon. El Kaide de İktidar sayesinde Türkiye ile bağlantılı olduğundan bu girişim oldukça şüphe çekicidir. Türkiye’de devletin ve devlet kurumlarının ağır yara alması sebebiyle radikal İslamcı örgütler Türkiye içinde ve sınır bölgelerinde tutunacak bir arayış içindedirler. Radikal Çeçenlerde, El Nusra’yı ve Hizbullah’ı örnek alarak ülkemiz içinde mevzii kaparak yasal hale gelmeyi amaçlayarak, Türkiye’den elde edecekleri imkanlarla bu kez de Kuzey sınırlarından Rusya’yı tehdit edecek eylemler planlıyor olabilirler.

Yüksek yargının değil AKP'yi kapatmak bilakis onların safına geçmesi, TSK'nında aynı durumda olması Türkiyeyi yabancı teröristler elinde iyice oyuncak yapacak gibi gözüküyor. Bu sorumsuzluk bu şekilde devam ederse Türkiye’ye karşı NATO ya da BM'nin komutası altında şiddetli bir askeri müdahale bekleyebiliriz. Yakın gelecek bunu gösteriyor. Çünkü dünya değerlerinden tamamen kopmuş pejmürde bir Türkiye artık çıban başıdır.Aydınlık
2013-11-22 11:29:35
Çerkes Ethem'in Milli Ordu'ya kurşun atmadığı tam bir palavradır. Çerkes Ethem haindir! Çerkes kardeşlerim ise sapına kadar vatanseverdir!Çerkes Damadı
2013-11-22 11:28:52
Böyle bir girişimin g.. kıllarından geldiğine %1.500 eminim. Çerkeslerin böyle bir talebi hiç olmadı. Geçmiş yara kaşınıyor.TC’nin Ruhuna El Fatiha

2013-11-22 11:37:08
Çerkesler, Yunanların Ankara hükümeti karşısında kaybetmesi olasılığına karşı İngilizler tarafından, Yunan kontrolünde Müslüman otonom bir devlet kurmaları rüşveti için kalkışmadılar mı Ankara Hükmeti’ne karşı? Batı yanlısı, üstelik önce Ankara hükümeti yanında saltanata karşı da savaşmış üstelik Müslüman güç daha çekici olmaz mıydı emperyal çıkarları için halkı ikna etmek, anti-emperyal Mustafa Kemal hareketini yıkmak için? Sırf İnönü'yle kişisel husumet nedeniyle Çerkesler Ankara hükümetiyle karşı karşıya geldi demek, "prut savaşında katarina baltacıya ‘verdiği’ için Türkler Rusları yoketmedi" zihniyetinden ne kadar farklı olabilir? Ek Not: Yıllar önce yurtdışına ilk çıktığımda Anadolu dışındaki Çerkeslerin Ttürklerden nefret ettiğini öğrendiğimde çok şaşırmıştım ama gerçek buydu! Çerkesler maalesef ama maalesef, bulundukları, göçmek zorunda kaldıkları yerlerde her zaman ama her zaman güçlü kimse, emperyalist, faşist, yobaz kimse onun, onların yanında olmuştur, TC sınırları dahilindekilerin bir çoğu da ya faşist ya Müslüman yobaz olmuşlardır, şimdi de bölücü solcu olmaya başladılar demek! Şaşırmadım, emperyalizm her aracı kullanır, kullanılmaya hevesli olan her aracı!Delta Force
2013-11-22 11:39:24
Cumali’ye Cevap-
Cumali düşüncelerin yanlış. Kıyas yaparken reel politikleri pas geçiyorsun. Evet Yunanistan’da, Bulgaristan’da Türklerin kurduğu partiler var ama onların Avrupa Birliği üyesi olduğunu unutmuşsun. Oralarda raydan çıkan partileri yarım saatte kapatırlar. Kurucularınıda anında kodese postalarlar. Yunanistan’ın ırkçı Nazi Partisi parlamentonda da olduğu halde liderlerine nasıl da kelepçe vurdular? TV'de izlemedin mi? Diğer elebaşlarıda kısa sürede Gizli Servis kaynaklı esrarengiz cinayetlere kurban gidiverdiler. Türkiye öyle mi? Senin Çeçen’in partisi kalkacak El Kaide’nin peşine takılacak saç sakal bir karış Cumhuriyet ve Rusya düşmanlığı yapacak. Rusya ile aramızı büsbütün bozan Çeçen terör örgütü haline gelecek. Bunu düşünemiyor musun? Burası Avrupa Birliği değil. Kanunları, kurumları delik deşik olmuş. Hasbel kader koltuk değnekleriyle gezer hale gelmiş bir ülke.K'eref

2013-11-22 12:34:27
Ahh bu telaş niye!? Anayasal hak olan örgütlenme hakkını kullanmak için parti kurmak isteyen vatandaşlara, silahlı çete kuruyormuşcasına güya iyi niyet nesihatları niye?

Beyler kimse kimseyi misafir etmiyor. Bilakis bitiniz kanlandıktan sonra, ah misafir ettiğimiz koruma altına aldığımız. Çerkesler ''şimdi biz Çerkes'iz'' diyerek bize ihanet ediyorlar gibi: Kendini esas unsur sayma kompleksi niye? Tabi zafer kazanıldıktan sonra ona sahip çıkmak kolaydır. Ama daha öncesi o dağılış ve her yerden kovuluş yıllarında bu taprakların fedaileri. Gözünü kırpmadan ateşe atlayan. Balkanlardan Ortadoğu'ya, ordan Anadolu'ya at koşturanlar kimlerdi? Ve ne içindi? Agabey nesihatıyla kendinizden geçmeden önce bir düşünün bakalım.M
eraklı

2013-11-22 16:10:21

Düzce'deki anketlerde, Çerkes partisi yüzde 58-60 bandında desteğe sahip. Belediyeyi alacaklar, kesin...Sol Gerek

2013-11-22 20:37:25
Türkiye'nin emperyalist tehdit altında yaşayan bir ülke olduğunu unutanların olması trajik. Dolaysıyla bu insanların "Batı'nın "alt insan" gibi gördüğü" ülkelerde mikronasyonalist partilerin kurulmasının ne kadar vahim olduğunu kavrayamamalarına şaşmamak lazım. Çerkesleri Kurtuluş Savaşı sırasında da kullanmaya çalıştılar. Oyuna gelenler oldu. Nedense bu gerçeği hala görmek istemeyenler var. Çerkeslerin çoğunluğu ise Milli Mücadele'ye katıldı ama içlerinde daima mikronasyonalist virüsün bulaştığı kişiler oldu. Bir kaş senedir yine tek tek ortaya çıkıyorlar bu ara. Biz diasporadaki Türkler niye yaşadığımiz ülkelerin partilerine katılıyoruz da kendi Türk partilerimizi kurmuyoruz? Anlayana...KAYNAKÇA:
http://www.odatv.com/n.php?n=cerkesler-kimin-oyununa-geliyor-2111131200


ODATV GAZETESİ’NİN ‘’ÇERKELER PARTİ KURUYOR’’ HABERİNE OKUYUCU YORUMLARI     
                                                            Okumak için tıklayınız >>>