30 Kasım 2010

CircassianCenter / Haber Merkezi

 

İlham Aliyev

Aliyev, Türkiye'nin enerji merkezi olmaması için, RF ile gaz anlaşması imzaladı

Wikileaks’ın diplomasinin '11 Eylül'ü olarak nitelenen belgelerinden, şaşırtıcı detaylar gelmeye devam ediyor. Çok küçük bir kısmı yayınlanan belgelere göre Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in, RF ile yaptığı gaz anlaşmasının nedeni, Türkiye’nin bir enerji merkezi olmaması. Ayrıca, Nabucco projesiyle ilgili ilginç konuşmalar da belgelerde yer alıyor.

25 Şubat 2010 tarihli bir belgede Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'in de Türkiye'nin bir enerji merkezi olmaması için RF ile gaz anlaşması yaptıklarını söylediği belirtiliyor.

Belgede Aliyev'in Putin ile Medvedev arasında bir çekişme olduğunu hissettiğini söylediği de yer alırken, "Aliyev, (kaba bir sokak ağzı kullanarak) Azerice'de bir deyim vardır: İki kelle bir tencerede pişmez" denildi.

Belgeye göre Aliyev, Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın kısa bir süre önce Azerbaycan devlet petrol şirketinin başkanına 'Neden RF ile ilişkilerinizi bozuyorsunuz ki? Nabucco'ya gerçekten ihtiyacınız var mı?' dediğini de söylemiş.

Aynı belgede dikkat çeken bir diğer nokta da Aliyev'in ABD'li yetkiliye RF'ya gaz satma anlaşmasının detaylarını aktarması oldu. Belgeye göre Aliyev, bu anlaşmanın "Türk dostlarımıza" doğalgaz dağıtım merkezi yaratmasına izin verilmeyeceğini göstermek için yapıldığını ifade etti. (RR)
,

John Tefft

John Tefft: Dünya’da hiç kimse, Saakaşvili’nin Güney Osetya’da savaşı başlatacağını tahmin etmiyordu

"Русский репортер" tarafından belirtilen açıklamada WikiLeaks tarafından açıklanan ABD belgelerinde 2008 Gürcistan-Güney Osetya Savaşı ile ilgili bilgilerde bulunuyor. Belgelerde ki açıklamalara göre:

“- ABD’nin Gürcistan Büyükelçisi John Tefft, Washington’a savaşın aktif olarak başlamasından önce 7 Ağustos günü Gürcistan Ordusunun “Grad” Füzesi taşıyan araçlarda dâhil olmak üzere güney Osetya yönüne doğru hareket ettiklerini yazıyor.

- John Teft, savaşın başlamasından sonra Washington’a yazdığı yazıda, Savaşın başlatılmasında Gürcistan’ın masum olduğuna inanmayanlara nasıl yanıt verileceğinde zorlanacağımıza inanıyorum” dedi.

- Gizli Belge’de Polonya’lı General Gagora’nın Saakaşvili’nin savaşı başlattığını ve Rus Askeri Güçlerine karşı saldırısını takdirle karşıladığını belirten açıklamasına yer veriliyor.

- ABD’nin Gürcistan Büyükelçisi, NATO, AB ve Moskova tarafından yapılan resmi yazışmalarda Polonya ve Baltık ülkeleri de dâhil olmak üzere dünya da hiç kimsenin Saakaşvili’nin savaşı başlatacağını tahmin etmediklerini yazıyor.

- NATO’nun ve bir çok ülkenin RF’ya karşı tavır alması Almanya’nın temkinli duruşu yüzünden başarısız olmuştur.

- Sarkozy görüşmeler sırasında Lavrov’un yakalarından tutarak ‘yalancı’ diye bağırdı (ABD’li Büyükelçi bu bilgileri görüşmeler katılan Fransız meslektaşının ifadesine dayandırıyor)

- Belgelere göre ABD’nin Gürcistan Büyükelçisi John Tefft “Savaşın başlangıçta doğru ve başarılı olduğunu ancak, Oset ve Gürcü köylerinin yanlış bilgiler ile bombalandığını yazıyor. (Abhazyam.com)
,

Hugo Chavez

RF, Chavez’e 4 milyar dolarlık silah kredisi açtı

Venezüella'nın Sosyalist görüşleriyle bilinen Devlet Başkanı Hugo Chavez, RF’ndan askeri donanım tedarikinde kullanılmak üzere 4 milyar dolarlık kredi aldığını açıkladı.

Cumartesi günü Venezüella Hava Kuvvetleri'nin kuruluşunun 90'ıncı yılı kutlamalarına katılan Chavez, Ekim ayında yaptığı RF ziyareti sırasında, kredi için anlaşmanın sağlandığını söyledi.

Moskova daha önce 92 T-72M1M tanklar, Smerch çoklu roketatar sistemi ve diğer askeri teçhizat satın alabilmesi için Caracas’a 2,2 $-milyon kredi sağlamıştı.

Alınacak silahlar konusunda bilgi vermeyen Chavez, “ABD ve müttefiklerine karşı vatan savunması için görevimizi yerine getiriyoruz" dedi. (RIA)
,
 
Suhum'da, Abhazya-RF arasındaki sınırı çizim çalışmaları başlıyor

Abhazya Cumhuriyeti Başşehri Suhum’da 30 Kasım Salı günü, Abhazya Cumhuriyeti ve RF devlet sınırlarında bulunan arazi sınırlarının çizilmesi amacı ile ilgili olarak Rus ve Abhazlar arasında ilk toplantı yapılacak.

Abhazya Cumhuriyeti ve RF Sınır Çizim Komisyonu Başkanı, Milletvekili Valeriy Kvarchia “Çalışmalar Abhazya Cumhuriyeti Devlet Sınırının kuzey ve kuzey-batı bölümünde bulunan kesimleri ile ilgili olarak yürütülecektir. Komisyon çalışmalarında arşiv belgeleri, haritalar ve değişik belgelerden yararlanacaktır” dedi.

Valeriy Kvarchia, Apsnypress haberinde belirtildiği üzere “Devlet Başkanı Sergey Bagapş, 24 aralık tarihinde komisyon üyeleri ile birlikte konu hakkında toplantı yapmıştır” dedi.

Abhazya Cumhuriyeti Devlet Sınırlarının çizimi ile ilgili olarak Devlet Başkanı tarafından yayınlanan kararname ile 2009 yılında 12 kişilik bir komisyon kuruldu. RF tarafı ise Dışişleri Bakanlığı bünyesi içerisinde özel bir komite kurdu.

“Kavkaz -Uzel” tarafından verilen bilgiye göre, Abhazya Cumhuriyeti ve RF arasında 18 Eylül’de sınır kapıları ve geçişleri ile ilgili anlaşma imzalandı. Anlaşma hükümlerine göre, Adler (RF) ve Psou sınır kapılarında çok taraflı araç ve insan giriş-çıkışını rahatlatacak köprü inşaatı, yolcu giriş çıkışlarında kolaylık sağlayacak, Adler-Psou sınır kapılarında ki demiryolu geçişlerindeki kontrol noktalarında çağdaş koşulların yaratılacağı belirtiliyor. (Abhazyam.com)
,
 
Dolar 2.5 ayın zirvesine çıktı

İrlanda için alınan 85 milyar Euroluk yardım kararı Avrupa ekonomilerinin geleceğine dair endişeleri ortadan kaldırmaya yetmedi. Özellikle Euro'daki düşüşün devam etmesi yurtiçinde hem döviz hem de hisse senetleri piyasasına etki etti. Gün içerisinde 1.51 lirayı gören dolar son 2.5 ayın zirvesine çıkarken, borsada yüzde 3'ü aşan kayıp yaşandı.

İrlanda'ya sağlanan 85 milyar Euroluk yardım ilk etapta iyimser hava yaratsa da küresel piyasalarda özellikle Portekiz ve İspanya'ya yönelik endişeler ortadan kalkmadı. Euro/Dolar paritesi 1.31 Sent seviyesinin de altına inerken, Dolar/TL son 2.5 ayın zirvesine ulaşarak 1.51 bölgesine çıktı. Bankalararası piyasada şu sıra valörlü işlemlerde en iyi alış/satış 1.5040/1.5060 TL düzeyinde yer alıyor. Serbest piyasada Dolar 1.5070, Euro 1.9730 Lira'dan kapandı.

Diğer yandan serbest piyasada cumhuriyet altını 443 liradan, çeyrek altın 109 liradan satıldı.

Borsada düşüş yüzde 3'ü aştı

Günün ilk seansını 982 puan düşüşle 65.165 puandan kapatan İMKB-100, ikinci seansta düşüşünü hızlandırdı. İlk seansta satışlarla 64.968 puanda tutunan Ulusal-100 Endeks günün ikinci yarısında 63.834'e kadar indi. Bileşik Endeks günü 2075 puan ve yüzde 3.14 değer kayıpla 64.072 puandan kapattı. Gün sonunda 2.55 milyar liralık işlem hacmine ulaşıldı.

Öte yandan spot piyasada yüzde 7.66'dan kapanan 8 Ağustos 2012 vadeli gösterge tahvilde bileşik faiz, valörlü işlemlerde yüzde 7.80'e çıktı. (AA)
,

Sami Evren

KESK Başkanı istifa etti

KESK Genel Başkanı Sami Evren, Genel Sekreter Emir Ali Şimşek'in hakkındaki taciz iddiaları üzerine istifa etmemesi nedeniyle genel başkanlık görevinden ayrıldı.

Alınan bilgiye göre, KESK'te bir süredir devam eden "taciz" iddiaları ve ardından yaşanan gelişmeler Sami Evren'in istifasıyla sonuçlandı.

Sami Evren, istifasının gerekçesini şu şekilde açıkladı:

"Bir süredir kamuoyunda 'KESK'te taciz' başlığı altında dile getirilen iddialar KESK'in uğrunda mücadele ettiği değerlerle asla bağdaşmayacak bir durum yaratmaktadır. KESK'in yarattığı ve sahiplendiği değerler bütün içinde bu tip iddialar karşısında kadının beyanını esas alan çözümler üretilmesi hem kadın mücadelelerinin birikiminin hem de KESK'in kongre kararlarının gereğidir.

Bu iddialar KESK MYK'sına ulaştığı günden bu yana sorunun, kadın mücadelesinin birikimleri ve KESK'in kararları doğrultusunda çözülmesi için çaba sarf ettik. Taciz iddiasının muhatabı olan KESK genel sekreterinin istifasını da içeren önerimiz KESK MYK'sında karşılık bulmadı ve MYK'nın geri kalan kısmı tarafından reddedildi. MYK içinde karşılaştığımız bu direnç nedeniyle KESK'e ve mücadele değerlerimize yakışan bir çözüm üretemedik. Bu çözümsüzlük KESK'in yani Türkiye'de toplumsal muhalefetin en önemli bileşenlerinden birinin TÜrkiye'nin geçtiği bu kritik aşamada hareketsiz kalmasına neden oldu."

Sami Evren, bu gerekçelerle KESK'teki görevinden istifa ettiğini belirterek, "Bu tutumumuz, bedellerle yarattığımız KESK değerlerinin yaşam bulması için, örgütsel ve ahlaki sorumluluğumuzun zorunlu sonucudur" ifadesini kullandı.

Evren'le birlikte KESK Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Adnan Gölpunar da aynı gerekçelerle istifa etti. (Dünya Gazetesi)
,
 
AB: Türkiye yüzde 7,5 büyür

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 2010 yılı için Türkiye'nin büyüme tahminini yüzde 4,7'den yüzde 7,5'e yükseltti.

AB Komisyonu'nun sonbahar ekonomik tahminler raporunda, Türkiye'nin gelecek yıl büyüme tahmini de yüzde 4,5'ten yüzde 5,5'e çıkardı.

Rapora göre, 2012 yılında da yüzde 4,5 büyümesi beklenen Türkiye, bu dönemde Avrupa'da en hızlı büyümeyi gerçekleştirecek.

AB Komisyonunun sonbahar ekonomik tahminler raporunda, küresel krizin ardından uygulamaya konulan mali ve parasal teşvikler yanında sağlıklı bankaları sayesinde güçlü bir toparlanma sürecine giren Türk ekonomisinin dış şoklara karşı güçlenen direncini ortaya koyduğu vurgulandı.

Yılın ilk yarısında yüzde 11 büyüyen Türkiye'nin üçüncü çeyrekten itibaren biraz hız kesse de yıl sonunda büyüme oranının yüzde 7,5 gibi oldukça yüksek bir rakama karşılık geleceği belirtilen raporda, üçüncü çeyrekte işsizlik oranındaki düşüşün durması ve sanayi üretiminde artış hızında kaydedilen yavaşlama, önceki çeyreklerdeki güçlü büyümenin ardından "nefeslenmek için ara verme" olarak yorumlandı.

Raporda, "2011 genel seçimleri öncesinde hükümetin oy almak için harcamaları artırabileceği hususi bir endişedir. Harcamalarda bu yönde bir artış muhtemelen faiz oranları üzerinde baskıyı artırarak yatırımcı güvenine zarar verecek bu durumda toparlanmayı yavaşlatacak veya tehlikeye atacaktır" denildi.

AB Komisyonuna göre, Türkiye'de geçen yıl yüzde 14,4 düzeyindeki işsizlik oranı bu yıl yüzde 12,2, gelecek yıl yüzde 11,7 ve 2012'de yüzde 11,3'e gerileyecek.

Geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2,3'ü düzeyindeki cari açık ise bu yıl yüzde 5,5, gelecek yıl yüzde 6,6 ve 2012'de yüzde 7,1'e tırmanacak.

Geçen yıl yüzde 6,7 düzeyindeki bütçe açığının bu yıl yüzde 3,7, gelecek yıl yüzde 2,8 ve 2012'de yüzde 2,2'ye inmesi öngörülen raporda, Türkiye'nin kamu kesimi borç yükünün geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 45,4'nüne ulaşmasına rağmen bu yıl yüzde 42,8, 2011'de yüzde 42,1 ve 2012'de yüzde 42'ye gerileyeceği tahmin edildi.

AB ekonomisi

Rapora göre, 2010 yılı büyüme oranları Avro Bölgesi'nde yüzde 1,7 ve AB'de yüzde 1,8 olması beklenirken, en hızlı büyüyecek ülkeler yüzde 4,8 ile İsveç, yüzde 4,1 ile Slovakya, yüzde 3,7 ile Almanya ve yüzde 3,5 ile Polonya şeklinde sıralanacak.

AB'nin büyük ekonomilerinden İngiltere'nin yüzde 1,8, Hollanda'nın yüzde 1,7, Fransa'nın yüzde 1,6, İtalya'nın yüzde 1,1 büyümesi öngörülen raporda, İspanya'nın yüzde 0,2 küçülme tahmini yapıldı.

Rapora göre, bu yıl AB içinde küçülecek diğer üyeler yüzde 4,2 ile Yunanistan, yüzde 1,9 ile Romanya, yüzde 0,4 ile Letonya, yüzde 0,2 ile İrlanda ve yüzde 0,1 ile Bulgaristan olacak.

AB'de bu yıl bütçe açıkları İrlanda'da yüzde 29,3 ile rekor kırarken, İngiltere'de yüzde 7,8 ve İspanya'da yüzde 7,3'ü bulacak.

Türkiye'de gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 42,8'i düzeyinde kalan kamu borcu oranı, Yunanistan'da yüzde 140, İtalya'da yüzde 118,9, Belçika'da yüzde 98,6, İrlanda'da yüzde 97,4, Fransa'da yüzde 83, Portakiz'da yüzde 82,8, İngiltere'de yüzde 77,8 ve Almanya'da yüzde 75,7 ile yüzde 60'ın üzerine izin vermeyen Maastricht ekonomik kriterlerini hayli aşacak.

AB Komisyonu, bu yıl Türkiye dışındaki aday ülkelerden İzlanda'nın yüzde 3,5 ve Hırvatistan'ın yüzde 1,8 küçülürken, Makedonya'nın yüzde 2,2 büyüyeceğini tahmin etti.

Raporda 2010 yılı büyüme tahminleri potansiyel aday ülkeler (Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Kosova) için yüzde 1,9, RF için yüzde 3,5, Norveç için yüzde 1,9 ve İsviçre için yüzde 2,6 olarak verildi.

AB Komisyonu'na göre bu yıl Çin yüzde 10,5 ve Hindistan yüzde 8,5 ile Türkiye'den hızlı büyürken Brezilya yüzde 7,4, Güney Kore yüzde 6,1, Endonezya yüzde 6 ve Meksika yüzde 4,8 ile Türkiye'nin ardında kalacak.

Rapora göre bu yıl büyüme oranları gelişmiş ekonomilerde ABD'de yüzde 2,7, Japonya'da yüzde 3,5, Avustralya'da yüzde 3 ve Kanada'da yüzde 3,1 düzeyinde gerçekleşirken, küresel ekonomik büyüme yüzde 4,5'i bulacak. (AP)