25 Kasım 2010

CircassianCenter / Haber Merkezi

 
Abhazya Ulusal Karate Takımı şampiyon oldu

Abhazya Cumhuriyeti Shokatan Karate Takımı 18- 21 Kasım tarihleri arasında Meksika’nın Querataro şehrinde yapılan 2. Dünya Karate – Do – Shokotan – Kaze – Ha (IKS . KASE . HA) Şampiyonası'nda Kumite dalında şampiyon oldu.

Abhazya Ulusal Karate Takımı’nda bulunan Ahra Abuhba, Ahra Enik, Alan Palavandziya, Dzhustan Taçuliya ve Tariel Chezhiya bugün Abhazya’ya geldiler. Sochi havaalanında şampiyonları yakınları ile birlikte çok sayıda taraftar törenle karşıladılar. Abhazya-RF sınırı olan Psou’da karateciler için karşılama töreni yapıldı. (Abhazyam.com)
,

Mihail Saakaşvili

Moskova, Saakaşvili’nin samimiyetine inanmıyor

RF Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı resmi açıklamada, Saakaşvili’nin Avrupa Parlamentosu’nda dile getirdiği RF’yla aralarındaki anlaşmazlıkları barışçıl yolla çözmek istediğine dair önerilerini samimi bulmadıklarını belirtti.

Açıklamada, Saakaşvili’nin barış isteğini dile getirmek için seçtiği platformun Avrupa Parlamentosu olduğuna dikkat çekilirken, yapılan konuşmadaki şiirsel üslup bir yana bırakıldığına ortada gayet belirsiz bir intibanın oluştuğuna dikkat çekildi.

Saakaşvili geçtiğimiz Salı günü Strasburg’daki Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü, bağımsızlığını korumak ve işgalci güçlerin ülkelerini terk etmesini sağlamak için yalnızca barışçıl yolları kullanıp, asla silahlı güç kullanmayacakları söylemişti.

Saakaşvili Fransız gazetesi Le Figaro’ya verdiği demeçte: “Sonumuzun Çeçenistan veya Afganistan gibi olmasını istemiyorum” demişti. (RIA)
,

Vladislav Surkov

Hükümet, Medvedev’in politik rekabet çağrısını destekledi

Birleşik Rusya Partisi yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Birleşik Rusya Partisi olarak RF Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in ülkedeki politik rekabeti canlandırma girişimini desteklediklerini söyledi.

Medvedev geçtiğimiz Salı günü siyasi partiler arasında oluşacak güçlü rekabetin ülkedeki politik durgunluğun çözümü olacağını söylemişti. Medvedev açıklamasında, ‘durgunluk hem iktidar hem de muhalefet için ölümcüldür’ dedi.

Birleşik Rusya Merkez Yürütme Komitesi Başkanı Andrey Yorobo konuyla ilgili şunları söyledi: “Medvedev’in talebi gayet anlaşılır. Rekabet demokratik bir yönetimin en büyük önkoşuludur. Rekabetin eksikliği ise en büyük tehdit.”

Yorobo ayrcıca muhalefetin ‘düşman’ değil farklı görüş olduğunun altını çizdi.

Bunun yanında Yorobo, etkili siyasetin efektif kararlarla yapılabileceğini söyleyerek. “umarım muhalefet Medvedev’in sözlerini doğru şekilde anlayabilmiştir” dedi.

Birleşik Rusya Partisi Duma Meclisi’ndeki 450 koltuktan 315’ine sahip.

Devlet Başkanlığı İdari İşler Yardımısı Vladislav Surkov, RF’nun önümüzdeki on yıl içinde daha fazla partinin mecliste temsil edilebildiği bir rejim oluşturmaya çalıştığını söyledi. (RIA)
,

Ali Babacan

Vergisini ödeyene indirim yok

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak, "Günü gününe ödeyenlere bir taltif, bir güzellik, bir kolaylık olmalı mı? Belki vicdan muhasebesine koyduğumuzda olabilir gibi görünüyor, ama bir vicdan muhasebesi var, bir de paranın muhasebesi var" dedi.

Babacan, İNTES'in "Ekonomik Kalkınma ve İnşaat Sektörü" konulu geleneksel toplantısında yaptığı konuşmada, yeniden yapılandırmanın iyi bir şekilde anlaşılması ve neden yapıldığının ortaya konulması gerektiğini ifade etti.

"Şuradan ilave biraz para alalım, bütçe açığını kapatalım" şeklinde bir niyetin asla söz konusu olmadığını belirten Babacan, 2011 bütçesini de, 2012 ve 2013 orta vadeli mali planını da buradan herhangi bir gelir öngörerek yapmadıklarını ifade etti.

Babacan, "(şuradan 3 milyar, 5 milyar para gelir, onu da buraya harcarız) diye bir hesabımız hiç olmadı" diye konuştu. Babacan, şu andaki bütçede bunlarla ilgili ilave gelirin sıfır olarak öngörüldüğüne dikkati çekerek, şöyle devam etti.

"Niye? Önce bir para gelsin görelim. Ne kadar gelecek ondan sonra ne yapacağımıza bakarız. Bunu borç ödemede mi kullanırız, yoksa bir kısmını yatırıma mı yönlendiririz. Önce paranın nakit kasaya girmesi gerekiyor ki önümüzü görelim, karar verelim.

Bunun asıl amacı, 2009'da sıkıntıya giren çok vatandaşımız oldu. Esnafımız, KOBİ'lerimiz ve hatta büyük işletmelerimizden de mali sıkıntılar yaşayanlar oldu. İyi niyetli olduğu halde devlete olan yükümlülüklerini zamanında yerine getiremeyen, borcunu ödeyemeyenler oldu. Bu onlar için açılan bir kapıdır. Diyeceksiniz ki, aralarında kötü niyetli olanlar varsa onu biz ölçemeyiz ki. Elimizde bir niyet ölçer yok. Kriz döneminde sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız olduğu bir gerçek. Zaten bu kadar sivil toplum kuruluşundan, bu kadar olumlu tepki gelmesi... Demek ki gerçekten toplumda buna ihtiyaç varmış, böyle bir talep varmış. Dolayısıyla durup dururken yapılmış bir, iş atılmış bir adım değil."

Babacan, vergi borcunu günü gününe ödeyenler için bir indirimin söz konusu olup olmayacağına iliş kin şunları söyledi:

"2007 seçim beyannamesinde sosyal güvenlik primleri açısından indirimi yazdık ve 2008'de uygulamaya başladık. 5 puan indirdik, yüzde 5 değil. 20 puanı, 15 puana indirdik.

2011 bütçemizde şu anda bununla ilgili bir öngörü yok. 2012 bütçesi yapılırken bunlar dikkate alınabilir, üzerinde çalışılabilir. Aynı sosyal güvenlik priminde olduğu gibi, günü gününe vergisini ödeyenler için kurumlar vergisinde ve gelir vergisinde de büyük kolaylık sağlanabilir 2012 için, ama 2011 için bizden bunu talep etmeyin. Bakın en baştan söyledim, İstikrar hepimizin en çok korumak için üzerine titremesi gereken bir kavram. Burada bir fırsat doğdu, biraz para gelecek onu erken ödeyenlere.... yapamayız. Duruma bakarız. 2012 bütçesi hazırlanırken orada bir şeyler yapılabilir. Aksi halde 2011 bütçesini Meclis'ten geçireceksiniz, arkasından da getireceğiniz ilk yasa tasarısında da bütçe gelirlerini ciddi oranda azaltacak bir madde koyacaksınız. (Şu kadar puan vergi indirimi tam ödeyenlere) buna toleransımız yok. Çok sağlam, çok dikkatli gitmemiz lazım. Günü gününe ödeyenlere bir taltif, bir güzellik, bir kolaylık olmalı mı? Belki vicdan muhasebesine koyduğunuzda olabilir gibi görünüyor, ama bir vicdan muhasebesi var, bir de paranın muhasebesi var. Paranın muhasebesinde hata yaparsak o zaman işler sıkıntıya girebilir. Çok daha riskler, problemler olabilir. Kaynağı bulunmayan, dengesi kurulmayan hiç bir yeni unsuru 2011 bütçemizle alakalı gündeme getiremeyiz. Mutlaka kendi dengesi içinde gitmesi gerekiyor bu işin." (Dünya Gazetesi)